آذرستان
بیست و چهار ساعت در خواب وبیداری
Thursday, October 2, 2008
من کیستم- بازی کتاب ها

درست است که من روزی به توکا تیکه انداختم که چقدر بازی اینترنتی راه می اندازه. درست. اما این یکی هیجان داره. برای همین دعوتش را لبیک می گویم و می نویسم.

ترجیح می دهم شماره گذاری نکنم تا حمل براین نشود که کتابی بر کتابی ارجح است:

رفتار جن سی، نویسنده و ناشر ناشناس (چون کتاب گم شده است!)

این کتاب که چاپ پیش از انقلاب بود از مکانی نامعلوم سر از خانه ی ما درآورده بود. نکته این جاست که کتاب فوق کتابی دانشگاهی بود که در دانشگاه مونیخ تدریس می شد و به نظرم در 12-13 سالگی گیرش آوردم و بیش از 3 بار خواندمش. این اولین مواجهه ی من با پدیده ای به نام س ک س بود. با این که به دقت این کتاب را خوانده بودم اما در اولین رابطه ی جن سی ام یک خنگ کامل بودم. همین جا توصیه می کنم برای فهمیدن تئوری ها، آن ها را عملی کنید!

افسانه ی کوراوغلی، صمد بهرنگی، ناشر و تاریخ نشر نامعلوم

طبیعتا در یک خانواده ی آذری زبان می شود کتاب های صمد را به آسانی در کتابخانه شان پیدا کرد و در خانه ی ما هم همین طور بود. داستان کوراوغلی به این سبب آن قدر برای من تاثیرگذار بود چون به نظرم اولین داستان عاشقانه ای بود که پس از خوندنش وسوسه شدم که عاشق بشم و عاشقی مثل کوراوغلی داشته باشم. البته طبیعتا در عصر مدرن انسان یک همچون عشقی را فقط می تواند در کتاب ها بخواند و بس!

24 ساعت در خواب و بیداری (از مجموعه قصه های صمد بهرنگی)، صمد بهرنگی، ناشر و تاریخ نامعلوم

این داستان یکی از زیباترین قصه هایی است که مخاطب آن کودکان هستند اما به شخصه برای آن ها توصیه اش نمی کنم چون نتیجه می شود موجودی مثل خودم.

من، تو، او، تلفن (از کتاب آذرستان)، مجموعه ای از نویسندگان شوروی، چاپ بنیاد نشر مسکو

در سن عشق و عاشقی خواندن داستان ساده ای مثل این بسیار به یاد ماندنی است. این کتاب را به خاطر همین تک قصه از خانه ی مادری دزدیدم و الان به شدت دارمش! به این معتقدم سن خواندن یک قصه یا کتاب در ارتباط برقرار کردن با آن، رابطه ی مهمی دارد.

مرشد و مارگریتا، میخاییل بولگاکف، ترجمه ی عباس میلانی

هیجان مطلق، نهایت خلاقیت مغز یک نویسنده را در این کتاب می شود دید. عاشق این کتابم و شخصیت گربه هه را همراه خود شیطان خیلی خیلی دوست می دارم.

تیستو سبز انگشتی، ،لیلی گلستان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، 1354

شک ندارم که هیچ کدام شما سه نسخه ی چاپ شده ی این کتاب در طول تاریخ نشر ایران را که البته هر سه با ترجمه ی لیلی گلستان است ندارید. من هم ندارم! چون یکی از این نسخه ها را 8 سال پیش هدیه دادم به اولین دوست پسر جدی زندگی ام که اگر الان می شد پسش بگیرم حتما این کار را می کردم. این کتاب در آن سن کم دیدگاه من را نسبت به زندگی تغییر داد. پدرم که البته میانه ای با کتاب نداشت آن را همراه کتاب های دیگری از دست دوم فروشی خریده بود و صاحب آن یک ایرانی ارمنی بود که من به شدت از او ممنونم که آن ها را فروخت.

هوگو و ژوزفین، ماریا گریپه، ترجمه ی پوران صلح کل، انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان،1352

این هم یکی از آن کتاب ها بود. در این کتاب فهمیدم که کودکان هم می تونن عاشق هم بشوند، چیزی که تا آن سن بهش برنخورده بودم. یک چیز دیگه هم فهمیدم: به نسبت ژوزفین، من اندازه ی مورچه غذا می خوردم!

بار هستی، میلان کوندرا، ترجمه ی پرویز همایون پور، نشر گفتار

کوندرا نویسنده محبوب من است. بار هستی هم اثر محبوب من. لطفا نگویید جاودانگی بهتر است چون من بهتان می گویم به خاطر سانسور ما همه شبحی از این کتاب ها را دوست داریم. بگذارید این واقعیت تلخ و نامرد ته ذهن همه مان بماند.shit!

کلاس پرنده، اریش کستنر، ترجمه ی علی پاک بین، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، 1368

نویسنده ی آلمانی که محبوب من بود در روزهای کودکی ام. تقریبا همه ی کتاب هایش را خوندم. اولین پسری که در زندگی ام دوست داشتم و دلم برایش لرزید در این کتاب بود: سباستین. شاید شخصیت او که کتاب خوان قهاری بود، من را هم به یک کتاب خوان قهار تبدیل کرد.

قصه های خوب برای بچه های خوب، مهدی آذریزدی

بهتر است توضیحی ندهم چون شاید این مجموعه روی نود درصد کسانی که الان هم سن و سال من هستند، تاثیرش را گذاشته.

فرهنگ نظریه های فمینیستی، مگی هام و سارا گمبل، ترجمه ی فیروزه مهاجر و ...، نشر توسعه، 1382

این یازدهمی است و من به علت لقب "کرم کتاب" که از کودکی توسط برادر و دخترخاله ام به آن نایل شده ام، به خودم اجازه می دهم یازده کتاب را در لیست کتاب های تاثیرگذارم داشته باشم. این کتاب که از اسمش کاملا معلوم است، به من معنی بسیاری عباراتی را که نمی دانستم یا به غلط درکشان کرده بودم، فهماند. این کتاب مثل یک Bible است در زندگی ام و همیشه به آن رجوع می کنم.

البته متذکر می شوم که این لیست را می توانم تا 30 تا ادامه بدهم اگر می شد. به هرحال از یک کرم کتاب این تنها چیزی است که برمی آد.