آذرستان
بیست و چهار ساعت در خواب وبیداری
Friday, June 13, 2008
بیست و دوم خرداد و خشونت های آب زیرکاهانه

دیدید چند سالی است نوار بهداشتی هایی به بازار ایران آمده که برخلاف نوع متداولش برای استفاده در زمان خونریزی نیست؟ این نوارها که بسیار نازک اند و در صورت استفاده دیده نمی شوند ، برای نشت نکردن ترشحات به شرت هستند. جالب نیست که این شرکت های بهداشتی این قدر مراقب ما هستند و حتی به تمیز ماندن شرت هایمان هم فکر می کنند؟

شاید به نظرتان این ایده بسیار کثافت و حال به هم زن بیاید اما گروهی از زنان می گویند یکی از راه های آشتی زن ها با بدنشان آشتی آنان با ترشحاتشان است. این ترشحات هرنوعی می تواند باشد. مثلا ترشحات وا ژن شما بسته به حال روزتان مزه و بوی متفاوتی دارد و این می تواند به شناخت شما از خودتان هم کمک کند.

حالا ماجرای نوار بهداشتی های روز که گفتم. نوار بهداشتی در کل چیز فوق العاده ای در زندگی زنان بوده و هست. در واقع این محصول ما را از استفاده از پارچه های غیربهداشتی و شستن آن ها به شکل روزمره ( و طاقت فرسا برای آنان که خونریزی های شدید دارند ) خلاص کرده است اما این که برای خلاصی! از ترشحات روزمره ی زنان محصولی ساخته شود جای فکر دارد و این که چرا زنان باید به این سمت سوق داده شوند که فکر کنند ترشحات آن ها چیز آلوده ای است و شرت های آن ها نباید آلوده! باشد؟ واقعیت این جاست که ترشحات وا ژنی تا زمانی که عفونت جدی در رحم یا دهانه ی آن نباشد چیز آلوده ای نیست که در صورت عفونت هم با شستشوی لباس زیر با آب و صابون کافی است که نگران مشکلی نباشیم. وجود چنین محصولاتی اول از همه استفاده از این خصوصیت زنان است که دوست دارند چیزهای بیشتر و جدید را بخرند و دوم سوق دادنشان به همان تفکری که گفتم. حتی خونی که در زمان پریود از زنی دفع می شود به خودی خود چیز آلوده ای نیست. قبول دارم در زمان های قدیم که مردم دیر به دیر استحمام می کردند ( شاید ماهی یک بار) و محیط های زندگی به مدد تکنولوژی به تمیزی الان نبوده ، زنان می توانستند به دلیل خونریزی مورد خوبی برای جذب میکروب و آلودگی ها باشند اما قطعا اطلاق کلمه ی"نجس"1 و یا " حبس کردن زن در طویله"2 که در دو دین بزرگ جهان آمده اند چندان عاقلانه نبوده و نیست.

شنیده ام که بعضی گفته اند خونریزی ماهیانه در زنان به دلیل خوردن سیب به دست حوا است که خدا خواست او را تنبیه کند پس خونریزی ماهانه و آبستنی را برایش مقدر کرد. کسانی که این حرف ها را می گویند فقط یک چیز را بدانند که اگر این خون نبود شما هم نبودید و اصلا اگر حوا آن سیب را نخورده بود جهانی نمی بود.

تمام این ها هم می توانند مصداق های ظریفی برای خشونت علیه زنان باشند. قطعا تنها کتک زدن و محروم کردن یک زن از زندگی تنها راه خشونت نیست. خشونت های مدرن بی سروصدا و خزنده اند. جالب نیست؟

1. اسلام

2. یهودیت

پی نوشت: کامنت های توهین آمیز چون مصداقی از خشونت کلامی هستند ، منتشر نخواهند شد.